Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Корпорацијата Northrop Grumman (NOC.N) го претстави својот нов авион B-21 „Raider“, првиот од новата флота на невидливи нуклеарни бомбардери со долг дострел за воздухопловните сили на Соединетите Американски Држави.

B-21 беше претставен за време на церемонијата во фабриката 42 на Northrop во Палмдејл, Калифорнија, нудејќи ѝ на јавноста првиот поглед на новиот бомбардер.

B-21, кој има слична форма на „летечко крило“ како неговиот претходник, B-2, ќе може да испорачува и конвенционално и нуклеарно оружје низ целиот свет користејќи ги можностите за долг дострел и полнење гориво во лет.

Се предвидуваше дека секој авион ќе чини приближно 550 милиони долари во 2010 година, или околу 750 милиони долари во денешните долари прилагодени на инфлацијата.

Воздухопловните сили планирале да купат најмалку 100 авиони и да започнат со замена на бомбардерите B-1 и B-2.

Northrop го победи тимот составен од Boeing и Lockheed Martin кога го доби договорот за изградба на бомбардерот во 2015 година. Производителот на мотори Pratt & Whitney, Collins Aerospace, GKN Aerospace, BAE Systems и Spirit Aerosystems се меѓу повеќе од 400 добавувачи во 40 држави.

Northrop го нарекува авионот авион од шестата генерација со оглед на неговата способност да се поврзе со други авиони и лесно да го интегрира идното оружје во својата системска архитектура.

B-21, исто така, има поиздржлив невидлив површински материјал кој ќе бара помалку одржување и ќе ги сведе на минимум оперативните трошоци и времето на застој, рече Даг Јанг, секторски потпретседател и генерален менаџер во Northrop Grumman Aeronautics Systems, во интервју за Reuters.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Свет

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Read more

Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Read more

САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Read more

Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе