Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Градот Њујорк се обидува да го намали и евентуално искорени недозволеното паркирање со необична тактика - споделување на дел од паричната казна со „дојавувачот“.

Предлог-законот се однесува на прекршителите кои ги паркираат своите возила блокирајќи ги автобуските ленти, велосипедските патеки, пешачките премини и тротоарите, што ги става во опасност пешаците и велосипедистите, пренесува NY1.

 Интересно е што новиот закон не ги исклучува ни возилата на градските служби, вклучително и полициските автомобили, кои граѓаните исто така ќе можат да ги пријавуваат за непрописно паркирање и со тоа да го надополнуваат својот буџет.

Доколку биде усвоен, новиот закон предвидува и зголемување на износот на казните за паркирање од 115 на 175 долари, така што на градот нема да му се одземе целиот износ од неговиот дел од казната.

 Лицето кое пријавило прекршок би добило 25 проценти од 175 долари или околу 44 долари, а остатокот ќе отиде во градската каса.

 Предлог-законот е направен според сличен закон што им овозможува на луѓето да пријавуваат автомобили паркирани со вклучен мотор, исто така за процент од напишаната казна, што веќе резултираше со значителни исплати.

Сепак, новиот закон допрва треба да биде одобрен од градските власти, па ќе помине некое време пред градот да започне да им плаќа на „дојавувачите“ процент од казните.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Чек дис аут

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more

Прошетка по снежната Битола

Read more

Најпаметниот папагал

Read more

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Read more
 

Магазин

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе