Приказна за Моцарт – музичко едукативна претстава за деца и родители во КИЦ на РСМ во Софија

Во КИЦ на Северна Македонија во Софија денеска ќе се одржи музичко едукативна претстава за деца и родители „Приказна за Моцарт“, во која учествуваат децата од Детското драмско и музичко студио при Здружението „Детски Свет“ од Скопје.

Автор на претставата е Сања Шуплевска Боирал, драматург Магдалена Ризова Черних, а продуцент  Орце Ицковски. Ќе настапат Анастасија Аневска – Клара, Адриен Боирал – Карл, Александар Ицковски – виолончело, Ведран Андреевски – пијано, Дарко Богески – Моцарт, Леополд, Бетовен, Магдалена Ризова Черних – Кралицата и Сања Шупелвска – виолина.

Претставата се одвива во времето кога В. А. Моцарт ја пишувал својата последна опера – „Волшебната флејта“ во 1791. Главните носители-актери во претставата се во улога на детскиот состав од „Волшебната флејта“. Тие прават експерименти и истражувања со главна цел да го спречат маестрото Моцарт во намерата да ја исфрли нумерата со деца од претставата. Претставата преку неколку сцени раскажува за моменти од животот на славниот композитор, неговото творештво, како и периоди од детството, патувањата, познанствата и родителството.

Сцените се проследени со изведба и видео инсерти  на неколку познати композиции од опусот на В.А. Моцарт.

Здружението „Детски Свет“ е непрофитна организација која од своето основање до денес спроведува бројни проекти значајни за општеството и културата, каде преку разновидни едукативни работилници се постигнуваат значајни резултати во однос на активното учество на децата и младите во промовирањето на културно-уметничкиот живот во РСМ. Целта е да се зголеми свеста за важноста на неформалното образование при активното вклучување во процесот на развојот на културата и уметноста во земјата.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Култура

Почна фестивалот „Гола Месечина“ во Општина Аеродром

Read more

Статуафест 2022

Read more

Промоција на прирачникот по драмска уметност на режисерот и професор Милош Б. Андоновски

Read more

Промовирана книгата „Пајонија и Пајонците“

Read more
 

Вести

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе