Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Најпопуларната алатка за обработка на слики ќе биде достапна и преку интернет прелистувач, на задоволство на многумина.

Една од компаниите која во последните неколку години целосно ги трансформираше своите апликации, модели на користење и кориснички пристап - е секако Adobe. Со оглед на тоа што сѐ повеќе луѓе повеќе користат таблети отколку компјутери, Adobe сериозно се заложи кон развојот на апликации за уреди со Android и iOS, обидувајќи се да го искористи потенцијалот на таблетите и паметните телефони.

Веб трансформација

Една од новите информации што Adobe синоќа ги објави на својот блог е дека во тек е пријавување за бета тестирање на веб верзијата на алатката за обработка на фотографии Adobe Photoshop. Ова значи дека наместо да го преземете целиот софтверски пакет и да го инсталирате на сите ваши компјутери, едноставно ќе можете да отворите веб-адреса, да се најавите и да продолжите да работите од кој било уред. Се разбира, освен ако не одлучите да го замените скапиот Photoshop со некои попристапни алтернативи.

Тоа ниво на флексибилност е нешто што недостасува, особено за корисниците во движење кои мораат да користат туѓи компјутери за да направат некои промени во лет. Во суштина, она што Adobe го прави сега е основата зад многу пошироката приказна за веб-апликациите - што ви овозможува секогаш да ја носите вашата работа со себе и да продолжите да ја правите на кој било компјутер.

Сѐ е потврдено

Adobe официјално најави дека наскоро ќе објави верзија на апликацијата Photoshop која е наменета за веб. На блогот се наведува дека оваа верзија не е толку моќна како целосната апликација, недостасуваат некои функционалности, пред сѐ поради ограничувањата на природата на веб-апликациите, но треба да биде доста добра за сите корисници кои треба да направат некои летечки промени кои не се само сечење делови и промена на големината на фотографиите.

URL
Пријавање за бета фазата

За да се пријавите за бета програмата, треба да ја пополните анкетата што се наоѓа тука, по што ќе ви биде кажано дали можете да го пробате новиот Photoshop пред другите. Засега, постои ограничување во смисла дека новиот Photoshop за веб ќе работи само во прелистувачите Chrome и Edge, но веруваме дека тоа ќе се промени додека програмата излезе од бета фазата.

Во секој случај, ќе биде многу интересно да се види што смислиле од Adobe, како во однос на функционалноста, така и во однос на надоместоците за користење на нивната најпопуларна апликација. Adobe неодамна воведе екстензија за Chrome која овозможува основно уредување на PDF документи директно од прелистувачот, без да се инсталира никаква апликација. Не треба да се занемари фактот дека се работи за концепт кој зема замав и дека е само прашање на време кога повеќето апликации што секојдневно ги користиме целосно ќе се префрлат на веб.

Remote video URL
Тагови
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Интернет

Најпопуларното TikTok видео во 2021­

Read more

Кој беше најкористениот емотикон во 2021 година?

Read more

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Read more

Twitter забрани споделување приватни фотографии и видеа без согласност

Read more
 

Гик

  • filter

Древната палата на врвот на светот, симбол на тибетскиот будизам

Читај повеќе

Црната кутија на Земјата ќе го регистрира крајот на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпопуларното TikTok видео во 2021­

Читај повеќе

Наезда на крастави жаби во Тајван: Немаат предатори и испуштаат отров

Читај повеќе

Instagram ја воведе опцијата „Take a Break“

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА одбра 10 нови астронаути, меѓу кои и 4 жени

Читај повеќе

WhatsApp ја воведе долгоочекуваната опција за „минливи“ пораки

Читај повеќе

Русите испраќаат еден од најбогатите Јапонци во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Ameca морничаво многу личи на човек

Читај повеќе