Продолжува судирот во Кашмир, четири мртви

Њу Делхи, 2 март 2019 (МИА) – Најмалку четири цивили беа убиени, а 11 повредени денеска кога индиски и пакистански војници разменија оган во спорниот регион на Кашмир.

Продолжените борби го прекршија привремениот прекин на огнот прогласен една недела по ескалацијата на немирите на границата.

Меѓу тројцата загинати е 24-годишна жена и нејзините две малолетни деца во индискиот дел од Кашмир, додека нивниот татко е сериозно ранет.

На пакистанската страна, официјални лица изјавија дека едно момче загинало по престрелката од индиските војници доцна синоќа.

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе