Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Германецот Стефан Томас не е првиот кој заборавил лозинка, но понекогаш ваквите моменти може да значат потенцијална загуба, кога станува збор за пари, пишува Guardian.

На програмерот Стефан Томас му преостанаа уште две шанси до богатство од 240 милиони долари. Толку  е вредноста на 7.002 биткоини кои овој програмер од Сан Франциско ги добил пред 10 години како награда за снимање видеоснимки кои објаснуваат како функционира криптовалутата.

Меѓутоа, во време кога стигнал подарокот, биткоинот вредел два до шест долари. Тој ги спакувал во дигиталниот паричник и заборавил на нив.

Сега, секој биткоин вреди 34.000 долари, а содржината е проценета на 240 милиони долари. Но, Томас ја заборавил лозинката која треба да го отклучи неговото богатство.

Веќе осум пати внел погрешна лозинка, а ако згреши уште двапати, ништо од парите. Кога се дозна за неговата ситуација, Томас почна да добива различни совети.

Алекс Стамос, експерт за интернет безбедност, вели дека може да ја дознае лозинката во рок од шест месеци, ако Томас му даде 10 проценти од дигиталното богатство.

Според фирмата за податоци за криптовалути Chainalysis, околу 20 проценти од постоечките 18,5 милиони биткоини се изгубени или заглавени во непристпани дигитални паричници.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Read more

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Read more

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе