Пронајдени 61 мигрант во товарно возило на автопатот Неготино-Скопје

Скопје, 23 јули 2019 (МИА) – Вкупно 61 мигрант затекнала полицијата во товарно возило со скопски регистарски ознаки синоќа на автопатопатот Неготино-Скопје.

Како што соопшти денеска МВР, вчера околу 19:20 часот било пријавено дека на автопатот Неготино-Скопје, во близина на надвозник Виничани, било забележано како од товарно возило со скопски регистарски ознаки, кое било застанато, се симнуваат повеќе лица. Полициски службеници излегле на местото и во возилото пронашле 61 мигранти (45 од Пакистан 45, девет од Авганистан, шест од Бангладеш и еден од Индија).

За настанот е известен јавен обвинител, а мигрантите биле пренесени во Прифатниот центар „Винојуг“ Гевгелија и Прифатниот центар за странци во Скопје за понатамошна постапка.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за расчистување на случајот. 

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Хроника

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Read more

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Read more

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Read more

Тешко повреден маж во синоќешното невреме во скопско

Read more

Вести

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината против COVID-19 нема да биде во целост делотворна

Читај повеќе

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Читај повеќе

Учебната година во Австрија најверојатно ќе почне нормално и без маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Голема експлозија и во Русија

Читај повеќе

Австралија: Најмногу починати од COVID-19 во еден ден, но и најмалку новозаразени

Читај повеќе

За Лукашенко протестите се оркестрирани од странство, Тихановскаја не ги признава резултатите

Читај повеќе

Иван Огњановски, човекот со трансплантирано срце: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Читај повеќе