Протеински појадок што помага за слабеење

А.С.
/ 07.11.2023 / 10:13

Кога станува збор за слабеење, не е тајна дека одржувањето на квалитетна исхрана е еден од најважните чекори што треба да ги преземете.

Иако можеби мислите дека клучот за губење на тежината е да го задржите внесот на калории што е можно понизок, од клучно значење е да запомните дека ограничувањето не е начин. Тоа дури може да доведе до долгорочни недостатоци, вклучително и зголемување на телесната тежина.

Наместо тоа, треба да дадете приоритет на балансирани оброци кои му ги даваат на вашето тело сите основни хранливи материи што му се потребни за да напредува и да согорува маснотии.

Една од најважните компоненти на секој оброк е протеинот. Овој макронутриент може да ве држи сити подолго време, така што нема да бидете во искушение подоцна да се прејадете, да изградите мускули и на крајот да промовирате поздраво тело. Ова е особено важен фактор што треба да се земе предвид кога појадувате.

Значи, како можете да спакувате повеќе протеини во вашиот појадок? Иако постојат многу одлични посни протеини кои можат да промовираат порамен стомак, има еден оброк што нутриционистката Лиза Ричардс, креаторката на диетата Candida, препорачува да се јаде редовно: класичниот омлет со зеленчук.

Јајцата се една од најздравите намирници за појадок. Тие се фантастичен извор на посни протеини - да не зборуваме колку се вкусни. Кога ќе го додадете вашиот омилен зеленчук и ќе зготвите омлет, ќе добиете оброк полн со хранливи материи кои ќе му помогнат на вашето тело да има енергија за остатокот од денот и да ве засити до ручекот.

Јадењето јајца е одличен начин да ја подобрите вашата исхрана и да се осигурате дека имате многу енергија за остатокот од денот. Затоа омлетот со зеленчук и е еден од омилените оброци за слабеење.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе