Приватноста станува комплицирана

Проверете дали сте дел од FLoC експериментот на Google

FLoC е нова технологија која ќе ги замени „колачињата” (cookies) кои ги следат интернет корисниците и овозможуваат породбро корисничко искуство, но и таргетирање со реклами кои треба да се од интерес на корисниците. Може да проверите едноставно дали сте дел од експериментот на прелистувачот Chrome на Google.

FLoC моментално е во експериментална фаза и би требало да овозможи нов тип на следење на интернет корисниците, кое ќе ги групира во поголеми групи  ќе им пласира реклами.

Бидејќи корисниците сакаат да бидат сигурни, направен е сајт кој и официјално покажува дали сте дел од FLoC експерименталната фаза или не. Оваа проверка се однесува исклучиво на оние корисници на интернет кои го користат Chrome прелистувачот.

Доволно е да го посетите сајтот и да кликнете на големото поле за проверка.

Инаку, FLoC експериментот ќе трае до јуни или јули, а потоа до крајот на годината, FLoC би требало да биде воведена како нова технологија за сите корисници на прелистувачот.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Интернет

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Read more

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Read more

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Read more

Дали е возможно да откриете кој ви го гледа профилот на Instagram?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе