Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

САД денеска ги бомбардираа позициите на проиранската милиција во североисточна Сирија, при што загинаа 17 лица во првата воена операција на администрацијата на Џо Бајден како одговор на неодамнешните напади врз западните интереси во Ирак.

Портпаролот на Министерството за одбрана на САД Џон Кирби ги потврди воздушните напади врз инфраструктурата лоцирана на граничниот премин што ја користи проиранската милиција Катаеб Хезболах.

Според првите информации на Сириската опсерваторија за човекови права, уништени се три камиони полни со муниција кои пристигнувале од Ирак на илегалниот граничен премин јужно од сирискиот град Букамала.

Проиранските групи извршија три напади во последните три дена

Додека претседателот Џо Бајден чека гест од Техеран пред повторно да воспостави договор што Вашингтон го повлече во 2018 година под Доналд Трамп, во последните денови проиранските вооружени групи извршија три напади.

Во понеделникот паднаа ракети во близина на американската амбасада во Багдад, а во саботата беше нападната ирачката воздухопловна база Балад.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Свет

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Read more

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Read more

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Read more

Принц Филип ќе биде погребан денеска, со церемонија која сам ја испланирал

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе