ПСЖ може да биде во голема неволја: Катарскиот шеик сам себе си продавал играчи?

Пари Сен-Жермен би можел да се најде во голем проблем доколку се докаже „измама“ околу трансферот на играчи за да се исполнат правилата на финансискиот фер-плеј.

Спорни се три трансфери од ПСЖ, клуб во катарска сопственост, во катарските клубови Ал-Ахли и Ал-Араби.

Јулиан Дракслер беше продаден на Ал-Ахли за 9 милиони евра, додека Ал-Араби ги купи Абду Диало за 15 милиони, а Марко Верати за дури 45 милиони евра.

Овие трансфери го вклучија црвениот аларм во УЕФА, па беше отворена истрага за да се утврди дали богатиот шеик Насер Ал-Хелајфи, еден од најмоќните луѓе во земјата, суштински ги продал играчите на себеси, односно влијаел на сопствениците на Ал-Ахли и Ал-Араби да потрошат вкупно 69 милиони евра, што значително го подобри финансискиот фер-плеј статус на ПСЖ.

Доколку се докажат овие сомнежи, УЕФА ќе одбие да ги вклучи тие пари во пресметката на ФФП на ПСЖ, а на парискиот клуб најверојатно ќе му се заканува забрана за трансфери во еден иден преоден рок.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе