Путин: Ќе се спротивставиме на западните санкции и провокации

Макфакс
/ 04.07.2023 / 16:06

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот им рече на азиските сојузници дека „рускиот народ е пообединет од кога било досега“ во неговото прво појавување на меѓународниот форум по краткотрајниот бунт од минатиот месец на платеничката група Вагнер на Јевгениј Пригожин.

„Рускиот народ е поконсолидиран од кога било досега. Руските политички кругови и целото општество јасно ги покажаа своето единство и високото чувство за одговорност за судбината на татковината кога одговорија на обединет начин на обидот за вооружен бунт“, рече Путин.

Бунтот на Вагнер беше решен со посредство на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Путин им се заблагодари на армијата и на безбедносните служби што спречија хаос и граѓанска војна. Во својот говор Путин рече и дека Русија ќе се спротивстави на западните санкции и провокации.

Тој исто така рече дека Москва планира да ги зајакне врските со шангајската организација за соработка и ја поддржа транзицијата кон плаќањата во локална валута во надворешната трговија. Предупреди дека потенцијалот за конфликти и ризикот од светска економска криза е во пораст.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе