ИХФ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШПАНИЈА 2021

Ракометарките убедливо со Литванија, денес против Грција

Македонската женска ракометна репрезентација синоќа убедливо триумфираше над Литванија со 31:21 (15:12) и на едно до крајот на квалификацискиот турнир во Скопје речиси го обезбеди настапот во баражот за пласман на Светското првенство што во декември ќе се одржи во Шпанија.

По завчерашниот триумф над Исланд со 24:17, избраничките на селекторот Симе Симовски одиграа уште еден супериорен натпревар во кој целосно доминираа над противникот.

Сара Ристовска со 8 голови повторно беше најефикасна во македонската репрезентација, додека голманскиот тандем Серафимова – Мицевска запишаа по 6 одбрани.

Квалификацискиот турнир во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, македонските ракометарки ќе го заокружат денеска со натпреварот против Грција, во обид со максимални три победи да ја дочекаат жрепката за мундијалскиот бараж в понедлник.

Табела:

  1. Македонија 4 (55:38)
  2. Исланд 2 (48:43)
  3. Литванија 2 (48:57)
  4. Грција 0 (45:58)

Денес играат:

17 ч. Грција - Македонија (пренос на МРТ1)

19 ч. Исланд - Литванија

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Ракомет

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more

Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе