Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Познатиот словенечки лекар и имунолог Алојз Ихан има теорија зошто вакцинацијата на населението во западниот дел на Европа е поголема отколку во делот што стоеше зад „железната завеса“.

Тој тврди дека ова е одраз на еден вид државотворен и демократски дефицит на Истокот во однос на „зрелите демократии“ на Запад, каде што демократијата и „тимската работа“ се подобро сфатени во корист на целото општество.

Ихан ја споредува ситуацијата во Англија, каде што 95 проценти од луѓето над 50-годишна возраст се вакцинирани против COVID -19, па затоа властите најавуваат целосно отворање на социјалниот и економскиот живот и ситуацијата во Словенија, каде што третина од таквите население сѐ уште не е вакцинирано. Ихан наведува дека постои разлика во демократската традиција што се рефлектира не само во политичкиот живот, туку и во поглед на здравствените одлуки.

„Вакцинацијата во зрелите демократии не е проблем доколку се признае како национален интерес“

Иако не е обврзувачка, вакцинацијата во Англија и зрелите демократии не е проблем ако се признае како национален интерес, но тоа е во Словенија, која заедно со југоистокот на континентот е на европската опашка по вакцинацијата, вели Ихан во својата статија за културното прашање за вакцинација.

Тој објаснува дека ова е разлика во демократската култура, што се рефлектира, на пример, на избори кои на зрел демократски запад ја „обединуваат“ нацијата затоа што го прифаќа конечниот резултат како заедничка одлука, додека на исток предизвикуваат нови трајни поделби.

Луѓето во Источна Европа одамна живеат во авторитарни режими за донесување одлуки кои подразбираа дека треба да се почитува владата, и во таков патерналистички став не се во состојба да донесуваат „тимски одлуки“ или да се „интернализираат“ како нивните одлуки и препораки во корист на сите, e толкувањето на Ихан.

„Ќе постигнеме нормална демократска култура за вакцинација само кога луѓето во нашата земја знаат да ја пресметаат заедничката корист од вакцинацијата, како што е случај во зрелите демократии“, вели Ихан во својот есеј.

Доколку вакцинацијата на луѓето над 50-годишна возраст не се зголеми значително, Словенија може да се соочи со голем број случаи на COVID -19 кај постарата популација наесен во нов бран на епидемијата, само што за разлика од минатата есен и зима, не би умирале луѓето во старечките домови, туку оние сместени во семејства, бидејќи инфекцијата ќе им ја пренсат помладите, предупреди Ихан.

Во Словенија, 58 нови инфекции со коронавирус беа потврдени во последните 24 часа со ограничен број тестови, а ниеден пациент не почина.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе