Рецепт на денот: Ловечки шницли во кремаст бел сос

Одлично време за оваа кулинарска класика која предлагаме да ја послужите со лесна салата.

Состојки:

 • половина килограм свински шницли
 • 300 гр шампињони
 • чаша бело вино
 • 300 мл вода (по потреба уште малку)
 • 2 лажици брашно
 • 3 чешниња лук
 • бибер, сол
 • магдонос
 • масло

Подготовка:

Месото се чука малку да се истанчи, па се пржи на масло малку околу 20 минути. Извадете ги шницлите, а во тоа масло додадете ги брашното и издробениот лук.

Пржете додека не порумени, па прелијте со 200 мл бело вино и 200 мл вода. Додадете ги сечканите шампињони, посолете и ставете бибер и вратете ги шницлите во тавата да се динстаат со шампињоните. Покријте.

Се динста на тивок оган додека да се вари сосот, но внимавајте да не стане премногу густ. Кон крајот додадете го ситно сечканиот магдонос.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе