Рецепт на денот: Мусака со печени пиперки и мелено месо

Едноставен и вкусен неделен ручек во кој ќе ужива целото семејство.

Состојки:

- 8 печени пиперки

- 400 гр мелено месо

- 2 мали кисели павлаки

- 4 јајца

- 100 мл масло

- 1 главица кромид

- сол, бибер, масло

- зачини по желба (магдонос, босилек или оригано)

Подготовка:

Кромидот и меленото месо се пржат во масло со зачини по желба. Зачинете со сол и бибер. Изматете ги јајцата и павлаката. Исчистените пиперки наредете ги во сад за печење со малку масло. Наизменично се редат пиперките, филот и така натаму. На крајот треба да има ред пиперка и фил од павлака. Се пече на 220 степени Целзиусови околу половина час.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе