Рецепт на денот: Ролат со спанаќ и лосос

Не е тајна дека рибата е добра за нас. Не само што е полна со протеини и има малку заситени масти, туку и е богата со омега-3 масни киселини, кои може да го намалат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

По првомајските скари, препорачуваме да јадете лесни, а хранливи оброци, како овој ролат со лосос, една од најздравите риби.

Потребни состојки:

За тесто: ½ кг спанаќ, 4 јајца, сол, бибер, масло.

За фил: 20 гр сирење, 2 лажици павлака, сол, бибер, 130 грама чаден лосос.

Подготовка:

За тесто: Спанаќот исчистете го и измијте го. Пропржете го на малку масло додека не омекне и тргнете го од оган да се олади. Белките одвојте ги од жолчките и цврсто изматете ги. Жолчките исто така изматете ги и внатре додадете го оладениот спанаќ и промешајте со сол и бибер. На крај постепено додавајте ги белките и измешајте да се соедини смесата. Во плех обложен со хартија за печење истурете ја смесата и печете ја во загреана рерна на 180 степени Целзиусови околу 15 минути.

За филот, ситно издробете го сирењето и измешајте го со павлаката така што ќе добиете смеса за размачкување. Зачинете по вкус.

На лист фолија ставете го оладеното испечено тесто наопаку од страната на која се печеше и премачкајте го со филот, оставајќи 2 сантиметри на едниот поширок крај за да може добро да го свиткате ролатот. Врз сирењето распоредете го лососот и замотувајте го ролатот по широката страна на тестото. Добро обликувајте го ролатот во фолијата и оставете го да стои во фрижидер преку ноќ. Пред послужување пресечете го на средно дебели парчиња.

Тагови
реклама

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе