Рецепт на денот: Свински шницли во сос од лимон

Рецепт за шницли во кој ќе уживате.

Состојки:

600 гр свинско филе

50 мл масло

сок од еден лимон

сол, бел бибер

10 гр брашно

100 мл бело вино

150 мл слатка павлака

20 гр путер

магдонос

1 лажица мешавина од суви зачини

Подготовка:

Месото исечкајте го на 12 помали шницли, исчукајте ги со чекан за месо, ставете зачини и сè посипете со малку сок од лимон. Вака подготвените шницли оставете ги малку да одморат.

После тоа посипете ги со брашно од едната страна и ставете ги да се пржат на загреано масло во тава, со набрашнета страна свртена надолу.

Кога шницлите ќе добијат убава светло кафена боја од двете страни, прелијте ги со вино и оставете ги да се динстаат на тивко.

Кон крајот измешајте ја слатката павлака, остатокот од лимоновиот сок, биберот и додадете уште суви зачини. Гответе сè заедно, а кон крајот додадете го путерот.

Добар апетит!

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе