Рецепт на денот: Топчиња со кашкавал од само 4 состојки

Ви предложуваме да подготвите топчиња со кашкавал по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки: 

1 шолја јогурт

2 шолји брашно

1 прашок за печиво

коцки кашкавал(може и сирење)

Начин на подготовка:

Измешајте го јогуртот со брашното и печивото и веднаш формирајте го тестото. Направете мали топчиња од тестото и на средина на секое ставете коцка кашкавал или сирење(или фил по желба). Наредете ги топчињата едно до друго и премачкајте ги со масло.

Одозгора може да ставите и сушен магдонос, буковец и сусам, по желба. Печете во претходно загреана рерна на 220-250 степени, околу 15-20 минути или додека да добијат златно кафеава боја. 

URL
View this post on Instagram

Топчиња со кашкавал од само 4 состојки Мои, а и ваши омилени рецепти со само неколку состојки кои се спремаат за експресно брзо време. Тестово не знам веќе уште како не сум го искомбинирала, од пица, сирењак, до крофнички, тортиљи и уште што не. Постапката ја знаете, измешајте го јогуртот со брашното и пецивото и веднаш формирајте го. Овој пат направете мали топчиња од тестото и на средина на секое ставајте коцка кашкавал или сирење(или фил по желба). Наредете ги топчињата едно до друго, во каква форма сакате во таква, и премачкајте ги со масло. Јас одозгора ставив и сушен магодонос, буковец и сусам, но тоа по желба. Печете во претходно загреана рерна на 220-250 С, околу 15-20 минути или дури не добијат златно кафена боја. Оставете ги сосем кратко да подизладат, и може да ги послужите😍 • • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Рецепти

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Read more

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Read more

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more

Магазин

  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе