Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Пробајте го најдобриот рецепт за домашен леб, се подготвува брзо и лесно.

Потребни состојки:

 • 200 мл топло млеко
 • 200 мл топла вода
 • eдна лажица шеќер
 • eдна лажичка сол
 • 10 г квасец
 • 600 г брашно
 • 30 мл маслиново масло
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

Измешајте ги млекото, водата, шеќерот, солта и квасецот. Додадете го брашното и кратко замесете па додајте го маслото.

Замесете тесто, уште малку прелијте го со масло и покријте го со проѕирна фолија. Оставете да потстои 45 до 50 минути на топло место.

Поделете го тестото на два дела. Обликувајте ги векните леб, па ставете ги на обложен плех со хартија за печење. Покријте со крпа и оставете да одмори уште 20 минути.

Печете во загреана рерна околу половина час, додека не добие златеста боја на врвот.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
 • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
 • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
 • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе