Рибна чорба на португалски начин со риба по желба

Вистинско време е да направите и пробате португалска рибна чорба со бело вино. Се служи со големи парчиња риба, па може да биде и самостоен оброк.

Рибната чорба можете да ја подготвите на различни начини и со многу намирници, како на пример со леќа. Можете да ја подготвите за време на пост и за празнична трпеза, а ви предлагаме рибна чорба со бело вино, подготвена на португалски начин. Во рецептот се додаваат листови коријандер и многу неисечкан магдонос, а зеленчукот се реди во слоеви низ тенџерето.

Потребни состојки:

 • 680 гр риба по избор
 • 4-6 компири со средна големина
 • 2 црвени пиперки
 • 2 жолти пиперки
 • 3 домати
 • 4 главици кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 1 чаша бело вино
 • ½ лажичка блага пипер
 • ½ лажичка куркума
 • грст листови коријандер
 • 1 китка магдонос
 • 3-5 лажици маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Исчистете и исечете ја рибата на парчиња, а потоа посолете го секое парче поединечно. Измијте ги и излупете ги компирите, па наредете ги во плех. Исчистете ја внатрешноста на пиперките, па исечкајте ги. Исечете го доматот на прстени, како и кромидот. Во поголемо тенџере, прво додадете половина од кромидот, а потоа половина од сечканите пиперки, половина од доматите распоредете врз кромидот и пиперките, а потоа додадете го сечканиот лук. Компирите исечкајте ги на прстени со иста големина како прстените од доматите, па наредете ги одозгора. Покријте ги слоевите зеленчук со остатокот од кромидот, доматите и пиперките, а потоа посолете по вкус. Прелијте со чаша бело вино, а потоа додадете блага пипер и куркума.

Рибната чорба се динста со бело вино околу 5-10 минути на средна температура. Потоа додадете коријандер и магдонос, а потоа и парчињата риба. Рибата и зеленчукот прелијте ги со маслиново масло, па оставете да се вари на силен оган. Оставете ја рибната чорба со бело вино да се крчка 5-8 минути откако ќе зоврие.

Remote video URL
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Читај повеќе