Ричард Бренсон сака да отпатува во вселената во наредните пет месеци

Британскиот бизнисмен Ричард Бренсон тврди дека ракетата на неговата компанија Virgin Galactic е подготвена за првиот лет, па затоа тој сака да отпатува во вселената во наредните пет месеци.

Бренсон сака да отпатува во вселената и со тоа да ја одбележи 50-годишнината од првото слетување на Месечината, кое се случи на 20 јули 1969 година.

„Мојата желба е да одлетам во вселената на 50-годишнината од допирањето на тлото на Месечината. Напорно работиме на тоа“, рече Бренсон на настан кој се одржа неодамна во Вашингтон.

Амбициозноста на Ричард Бренсон не престана уште од првиот ден откако ја основаше компанијата Virgin Galactic. Овој 69-годишник рече дека неговата цел е „да има тело на триесетгодишник“ пред да полета кон вселената, и поради тоа напорно тренира за неговата авантура.

Најголемата конкуренција на Ричард Бренсон се двајца од најголемите бизнис-умови на денешницата, кои имаат сопствени компании за истражување на вселената. Елон Маск со неговата Space X и Џеф Безос со Blue Origin имаат иста цел како и Бренсон – да испратат патник во вселената.

Минатата година Virgin Galactic успешно лансираше летало во вселената, за првпат во историјата на оваа компанија. Леталото VSS Unity леташе до работ на вселената, а потоа безбедно слета во пустината Мохаве.

Повеќе од 600 луѓе платија или дадоа депозити за лет со леталото на Virgin Galactic, а меѓу нив се и актерот Леонардо Дикаприо и пејачот Џастин Бибер. Летот од час и половина чини 250.000 долари.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Живот

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Read more

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Read more

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Магазин

  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе