Ривалдо му порача на Мбапе да си замине од ПСЖ за да стане најдобар

Бразилската легенда смета дека Килјан Мпабе мора да ја напушти француската лига за да може еден ден да ги надмине Меси и Роналдо.

„Нема сомневање дека Мпабе има квалитет да стане еден од најдобрите на светот. Тој игра врвен фудбал и поседува огромен потенцијал“, рече Ривалдо за Betfair.

„Ќе може да го развива својот талент само со играње во Ла Лига или во Премиер. Лиг 1 е многу назад по квалитет споредена со Шпанија и Англија“.

„Секоја чест за ПСЖ, но јас сметам дека во иднина треба да замине во Шпанија или во некој од големите англиски клубови за да се потврди себеси како наследник на Меси и Роналдо. Најдобрите играчи треба да играат во најдобрите лиги“.

Во право е светскиот шампион со Бразил од 2002 година бидејќи француската лига не само што е неатрактивна туку и квалитетот не е бликсу не само до Шпанија и Англија туку и до Италија и Германија. Мбапе фактички игра големи натпревари само во Лигата на шампиони бидејќи во Лиг 1 ПСЖ е без конкуренција.

Ривалдо во Европа се прослави играјќи за Барселона во периодот од 1997 до 2002 кога на 235 натпревари постигна 130 голови. Поради тоа неизбежно беше и прашањето околу можноста младиот Французин да премине токму во Барса.

„Мислам дека ќе ѝ биде тешко на Барселона да го добие поради младоста, статусот на светски шампион и предиспозициите кои го прават еден од најголемите надежи во светот на фудбалот“.

„Барса имаше премногу проблеми пробувајќи да го купи Нејмар, па замислете колку само би барал ПСЖ за Мпабе. Поради тоа скоро е невозможно овој одличен играч да се донесе во Каталонија во моментов“.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе