РХЗО: Невремето над Србија со енергија на термонуклеарна бомба

Невремето пропратено со град што зафати делови од Србија имаше енергија на термонуклеарна бомба, а против таа природна непогода беа истрелани 990 противградни ракети, изјави директорот на српскиот Републички хидрометеоролошки завод (РХЗО), Југослав Николиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Николиќ истакна дека невремето, што ја зафати Србија пред два дена и кое не е типично за овие простори, е предизвикано од циклон кој се движел од Медитеранот кон Балканот.

-Се создадоа најмоќни можни облаци од бура и градоносни облаци, суперќелијски кумулонимбуси, со врвна висина од над 16 километри, бурен ветер, поројни дождови и град, објасни Николиќ за РТС.

Според него, градот е природна непогода што не може да се спречи со какви било средства и штетата нанесена пред два дена би била поголема доколку не беа истрелани противградните ракети.

-Беа истрелани 990 ракети од осум противградни центри. Во Крушевац беа истрелани 610 ракети, што е апсолутен рекорд во последните 40 години на таа станица, рече Николиќ.

Тој оцени дека невремето ја зафатило третина Србија или околу 2,5 милиони хектари.

-Од 2,5 милиони погодени подрачја, ние лоциравме градоносни езгра, односно 992.000 хектари, што е област која сигурно ќе беше оштетена доколку немаше заштита, рече Николиќ.

Тој додаде дека штетата сега се мери во промили, иако на одредени места е апсолутна и драматична за лицата чии имоти беа погодени.

Тагови
реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Регион

Судот одби привремено да ги ослободи Тачи, Селими, Весели и Красниќи

Read more

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Read more

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Read more

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Read more
 

Вести

Филипче: Британскиот сој е со полесна форма на болеста, но и полесно се шири

Читај повеќе

Фаучи: Мутациите влијаат врз вакцините, но можни се прилагодувања

Читај повеќе

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Читај повеќе

Прв телефонски разговор Путин-Бајден

Читај повеќе

Претседателот на Танзанија тврди дека Бог ги штити од корона: Вакцините не се добри

Читај повеќе

Полицијата го претресе станот на Алексеј Навални

Читај повеќе

СЗО: Речиси 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Читај повеќе

Британскиот сој на коронавирусот детектиран во приватна лабораторија во Скопје

Читај повеќе