Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

А.С.
/ 29.07.2021 / 09:48

На 36-годишна возраст, Кристијано Роналдо сѐ уште е во најдобра форма и на врвот на својата игра, благодарение на строгиот режим на исхрана и вежбање, како и дисциплината.

Роналдо го следи начинот на исхрана „малку, а почесто“. Тој обично го дели дневниот внес на храна на шест помали оброци што ги консумира во интервали од два до четири часа. Ова не само што го одржува правилното функционирање и метаболичката стапка, туку и го спречува телото да се чувствува слабо и гладно во текот на денот. Исто така, клучно е овој метод да го одржува нивото на маснотиите во неговото тело исклучително ниско.

Неговите соиграчи забележуваат дека избегнува газирани пијалоци, замрзната храна и црвено месо.

„На тренинзите, правиме неколку круга низ теренот, вежби за истегнување и кардио загревање за да избегнеме непотребни повреди“, објаснува Роналдо и ги охрабрува сите да воведат задолжително загревање во нивната рутина за вежбање.

 

Кога е во теретана, главниот тренинг на Роналдо е поделен помеѓу кардио вежби, како што се трчање и тренинзи со тежина.

„Освен што ќе го направите тренингот поинтересен, важно е да им се даде важност на сите делови на телото, а комбинираните вежби ја подобруваат силата и издржливоста“, советува Роналдо, кој дома често вежба заедно со свршеницата Хеорхина Родригес, која е модел.

Хидротерапија

Со терапијата со контрастна вода вода, топлата вода прво го стимулира протокот на крв низ телото до екстремитетите, а потоа ладната вода ја испраќа крвта назад во трупот, со што се регенерира телото. Покрај Роналдо, многу спортисти промовираат хидротерапија како најдобра терапија за регенерација на мускулите.

Покрај класичната хидротерапија, Роналдо поминува време во базен секој ден и има редовна рутина на пливање и вежби што се изведуваат во вода.

Закрепнување

Роналдо во секојдневната рутина вклучува до пет пократки паузи од 90 минути за да остане одморен и полн со енергија.

„Во фудбалот ги имате основите, како квалитетен тренинг и правилна исхрана и пиење, но закрепнувањето ми е најважно“, заклучува Роналдо.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фит

10 минути вежби за цврсти бедра со Памела Рајф

Read more

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more
 

Магазин

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе

Зошто љубовта умира?

Читај повеќе