Роналдо постигна хет-трик за едно полувреме, даде два од слободен за првпат по 13 години

Во 26. коло од Саудиската Про лига, Ал Наср победи со убедливи 8:0 на гости кај Абха, а брилјираше Кристијано Роналдо.

Португалецот го одигра само првото полувреме и успеа да постигне хет-трик, додавајќи две асистенции.

Првите два гола ги постигна од слободен удар, што не му успеваше 13 години. Последен пат двапати постигна гол од слободен удар на еден натпревар во 2011 година против Виљареал.

По головите во 11. и 21. минута, Роналдо потоа му асистираше на Садио Мане во 33. минута за 3:0, а потоа го постигна третиот гол во 42. минута со прекрасен лоб удар. Тоа беше негов прв хет-трик во дресот на Ал Наср во кариерата.

URL

Маестралната партија ја комплетираше со асистенција за Абдулмаџид Ал Сулајхем во 44. минута за 5:0, па играта ја напушти на полувремето.

Во продолжението од натпреварот Ал-Наср постигна уште три гола против претпоследниот тим во лигата и остана со теоретски шанси за шампионската титула, иако 12-те бода зад лидерот Ал Хилал се тешко достижни.

Remote video URL

Роналдо сезонава има феноменален учинок од 29 гола и 11 асистенции во Саудиската Про лига.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Фудбал

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Read more
 

Спорт

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе