Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Поранешниот бразилски фудбалер Роналдо Луис Назарио Де Лима изрази тага и жалење за смртта на Диего Марадона, истакнувајќи дека Аргентинецот оставил неизбришлива трага во светскиот фудбал, но и во неговиот живот.

Бразилецот раскажа и една од многуте анегдоти од времето поминато со Марадона.

На прес-конференцијата, Роналдо како сегашен претседател на Ваљадолид, ја анализираше моменталната состојба во клубот и издвои време да му оддаде почит на Марадона, со кого беше голем пријател.

„Диего беше спектакуларен, среќен, весел и ни остави големо наследство во фудбалот. Сите бевме заљубени во него и загубата е тажна. Многу е тешко. Беше многу тажно да се слушне таа вест. Ме изненади. Тој ги смени животите на многу луѓе, беше инспирација и за мене и ние бевме многу блиски во последните 10-15 години“, рече Роналдо кој потоа раскажа една трогателна анегдота што ја одразува великодушноста и хуманоста на Марадона.

„Откако пристигна во Мадрид да ме посети и да гледа натпревар, влезе со два рачни часовника на себе. За време на вечерата ми објасни дека ќерка му му ги подарила двата и оттогаш ги нема извадено. На крајот вечерата ми подари еден од рачните часовници. Не сакав да го прифатам, не можев, но се налути што не прифаќав. На крајот морав да го земам и секогаш ќе го чувам како сувенир. Како потсетување за неговата великодушност и љубезност“, изјави легендарниот Бразилец.

URL

Диего Марадона почина од срцев удар минатата среда на 60-годишна возраст, а ФИФА испрати писмо до сите национални фудбалски сојузи да оддадат почит на легендата на светскиот фудбал со едноминутно молчење во првенствените натпреварувања.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе