Ручек за вистински гурмани: Рижото со пршута и бадеми

Италијанско рижото со пршута, бадеми и пармезан.

Потребни состојки:

250 г ориз

3 лажици маслиново масло

100 г пршута

2 чешниња лук

80 г кромид

200 мл бело вино

1 л зовриена вода

2 лажички вегета

За наросување:

60 г бадеми

20 г рендан пармезан

1 лажичка сечкан магдонос

Начин на подготовка:

Пропржете го сечканиот кромид. Додајте пршута исечена на парчиња, а потоа оризот. Пржете околу 3 минути, прелијте со вино и варете го со постојано мешање додека да испари виното(околу 2 минути).

Додајте лук, вегета и oставете го да се вари. Додајте уште малку топла вода.

Бадемите ставете ги во зовриена вода и поклопете. Оставете ги да стојат околу 5 минути, исцедете, а потоа излупете ги, ставете ги на хартија да се исцедат, а потоа пропржете ги на тава без масло. Исечкајте ги и промешајте ги со пармезан и магдонос, па со тоа наросете го рижотото.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе