Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на Денот на победата

Москва, 16 август 2019 (МИА) – Русија испрати покана до американскиот претседател Доналд Трамп, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и британскиот премиер Борис Џонсон да присуствуваат на прославата на Денот на победата во Втората светска војна следната година во Москва.

Како што соопшти советникот на рускиот претседател, Јуриј Ушаков, свечената прослава на 75-годишнината од победата во Втората светска војна ќе се одржи на 9 мај 2020 година.

Ушаков потсети дека францускиот претседател Емануел Макрон веќе ја прифатил поканата на 18 јули во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Меѓу повиканите гости се и германската канцеларка Ангела Меркел и кинескиот претседател Си Џинпинг.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Околу 100 нови позитивни на COVID-19, се очекува состанок на Комисијата за заразни болести

Read more

Свет

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Read more

Шведска призна дека требало да воведат рестриктивни мерки

Read more

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Read more

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Read more

Вести

  • play_arrow

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Читај повеќе

Шведска призна дека требало да воведат рестриктивни мерки

Читај повеќе

Околу 100 нови позитивни на COVID-19, се очекува состанок на Комисијата за заразни болести

Читај повеќе

На 392 лица им се издадени решенија за изолација во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Читај повеќе

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Читај повеќе

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Читај повеќе

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Читај повеќе

Во Италија продолжува да се намалува бројот на смртни случаи од COVID-19

Читај повеќе