Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

По брутална четиримесечна одбрана од 10 пати поголеми руски сили, 110-та механизирана бригада на украинската армија конечно се повлече во петокот од урнатините на Авдиивка, источноукраински град северозападно од руската окупирана област Донецк.

Пред војната Авдиивка имала силна индустрија и население од над 30.000 луѓе. Тоа е првиот значаен украински град кој падна во рацете на Русите за речиси една година, а не е тешко да се откријат причините за падот, пишува Forbes.

Проруските републиканци во американскиот Конгрес од октомври го блокираа гласањето за испраќање американска помош за Украина. 110-та бригада се борела додека не останала без муниција, која некогаш им била испорачана од Американците.

Русите почувствуваа слабост додека 110-та бригада се повлекуваше и започна напади во неколку сектори на фронтот долг 960 километри. Сепак, не сите украински бригади се толку исцрпени, побројни и изгладнети од муниција колку 110. Овој викенд, украинските сили не само што ги бранеа своите позиции, туку и нанесоа големи загуби на донекаде дрските руски бригади. Меѓу нив е и една единица која се обиде да ги нападне украинските позиции на југ со 70 години стари, немодернизирани тенкови Т-55.

Таа единица беше целосно уништена при преминувањето на теренот на километар и половина од запад кон исток што ги дели руските позиции од оние на 65-та механизирана бригада на украинската армија во селото Роботин, кое Украинците го ослободија минатото лето.

Руската единица се состоеше од неколку десетици тенкови Т-55, оклопни трактори MT-LB за 13 војници и борбени возила BMP за 11 војници.

65-та бригада со најголема можна сила ја нападна руската единица. Истрелувајќи касетни бомби и противтенковски проектили, како и лансирање експлозивни дронови FPV кон нив, бригадата ги бранеше своите позиции и до одреден степен им се одмазди на мажите и жените од 110-та бригада кои загинаа бранејќи ја Авдиивка. Само неколку руски пешадија стигнаа до ровот, но веднаш се нашле под гранати.

URL

Кога прашината се смири во понеделникот, аналитичарот со отворен код Ендру Перпетуа изброи 28 оштетени, уништени и напуштени руски тенкови и борбени возила долж фронтот. Пронашол само шест украински тенкови и возила во иста состојба.

Неуспешниот напад на Роботин беше одговорен за огромното мнозинство на руски загуби. Таа единица наводно изгубила 18 возила и 70 војници.

Не е изненадувачки што Русите не успеаја да ја искористат својата предност откако ги освоија урнатините на Авдиивка. Руската армија првично испрати 40.000 војници да ја нападнат Авдиивка, која ја бранеа само неколку илјади војници.

Откако таму до почетокот на декември беа убиени или ранети 13.000 Руси, Кремљ одлучи да ги засили единиците околу Авдиивка. Илјадници други загинаа, вклучително и 1.300 за само еден ден во екот на борбите.

Руската армија во Украина има околу 470.000 војници, од кои околу четвртина се пешадиски и возила. Околу шест проценти од вкупната сила и еден од четирите борбени трупи паднаа во Авдиивка.

За да ги надомести загубите, Кремљ мобилизира повеќе војници и отстранува повеќе возила од складиштето, вклучувајќи возила MT-LB и тенкови Т-55. Аналитичарите заклучија дека Русите имаат доволно луѓе и опрема за да продолжат да се борат до крајот на 2025 година.

Сепак, тоа не значи дека две години руската армија може да ги издржи оние напори што беа неопходни за заземање на Авдиивка. Зимската офанзива на Русија најверојатно ќе забави бидејќи исцрпените единици треба да се одморат, а Кремљ треба да ја обнови својата офанзивна сила.

Ќе забави, но нема да запре. На Украинците очајно им снемува муниција бидејќи проруските републиканци во американскиот Конгрес ја блокираат помошта. Сè додека украинските бригади треба внимателно да ги бројат сите проектили, гранати и беспилотни летала што ќе ги испукаат, руските единици - складирани со муниција од Иран и Северна Кореја - ќе имаат предност.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе