Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Рускиот државен истражувачки институт Гамалеја во Москва планира да започне тестирање на вакцината против коронавирусот на деца на почетокот од 2021 година.

Според директорот на центарот, Александар Гинцбург, Институтот никогаш не спровел тестирање на деца.

„Почнавме со подготовка на пакет мерки бидејќи Институтот никогаш не спроведе тестирање на деца. Педијатарите ја познаваат таа специфичност, затоа заедно со нив подготвуваме документација што ќе ја поднесеме до Министерството за здравство за да можеме да спроведеме тестирање на деца, но дури откако ќе ги завршиме сите тестирања на возрасни“, објасни Гинцбург.

Тестирањето на деца ќе почне во зима бидејќи третата фаза на тестирање на вакцината против SARS-CoV-2 трае околу 5 месеци. Во таа фаза учествуваат 2.000 пациенти.

„Се надеваме дека вакцината ќе биде погодна за деца, но според рускиот закон вакцината може да се тестира на деца дури откако ќе мине комплетниот циклус тестирања на возрасни. Затоа, откако ќе ја завршиме третата фаза ќе биде дозволено тестирање на млади под 18 години“.

Според Вадим Тарасов, директор на Институтот за медицина и биотехнологија на Универзитетот „Сеченов“, рано е да се зборува за употреба на вакцини кај деца бидејќи најмладите не спаѓаат во ризична група и полесно ја поднесуваат болеста COVID-19.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Здравје

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе