Рускиот бенд „Shortparis“ е вториот изведувач на „Здраво Млади 11“

Познат е и вториот бенд кој ќе настапи на овогодинешниот фестивал „Здраво Млади“ кој кон крајот на август традиционално ќе се одржи во скопскиот Младински културен центар.

За прв пат на „Здраво Млади“ ќе настапи руски бенд. Честа ја има „Shortparis“ формиран 2012 година во градот Новокузнецк во југозападниот дел на Сибир.

„Предводени од харизматичниот фронтмен Николај Комиагин, 'Shortparis' доаѓаат од Русија и се на добар пат да добијат меѓународно признание. Бендот продолжува да гради репутација со нивните неверојатни ритуалистички настапи и темни, електронски звучни сцени. Настапувајќи на руски, француски и англиски јазик, 'Shortparis' се приближуваат сѐ поблиску до пригоден саундтрак за нивното секојдневие, звук што го отсликува Санкт Петербург како што беше и сѐ уште е“, соопштија од фестивалот.

Remote video URL

Единаесеттото издание на „Здраво Млади“ е закажано за 26 август, а картите во претпродажба се веќе достапни на билетарница во МКЦ и online преку bileti.mkc.mk.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

МК сцена

Јубилејниот 20-ти „OFFest“ одложен за ноември

Read more

Рускиот бенд „Shortparis“ е вториот изведувач на „Здраво Млади 11“

Read more

Првиот изведувач на „Здраво Млади 11“ е шведскиот панк бенд „Viagra Boys“

Read more

Излезе песна за градежното силување на Скопје

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Xtreme“ - новиот возбудлив трилер на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix пушти трејлер за научно фантастичниот „Awake“

Читај повеќе

Јубилејниот 20-ти „OFFest“ одложен за ноември

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите 10 цитати од „Star Wars“

Читај повеќе

Наскоро завршува снимањето на последната сезона на „La casa de Papel“

Читај повеќе
  • play_arrow

Одбран најсмешниот филм на сите времиња, дали се согласувате?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ченинг Тејтум: Мора да станам подобар актер за да не бидам постојано гол

Читај повеќе

Ќе се снима „Scarface and the Untouchable“, серија за Ал Капоне и Елиот Нес

Читај повеќе
  • play_arrow

Marvel објави датуми и наслови на нови филмови до 2023 година

Читај повеќе