САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс наводно му понудил на Киев „мир во замена за земја“, а на Москва – „земја во замена за мир“.

Во јануари, шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс им предложи на Москва и Киев да склучат мир, според кој 20 отсто од окупираната територија на Украина би заминале кај Русија, пишува Neue Zürcher Zeitung (NZZ), цитирајќи двајца германски политичари.

Сепак, двете страни ја одбиле таквата понуда. Во Киев ги отфрлиле сите предлози за поделба на нивната територија, а во Москва биле сигурни дека „во секој случај долгорочно ќе ја добијат војната“.

Кога станало јасно дека таквиот мировен план не им одговара на страните, американскиот претседател Џо Бајден реши да попушти пред германскиот канцелар Олаф Шолц и одобри испорака на американските тенкови Abrams во Киев. Ова ѝ овозможи на Германија да дозволи испорака на тенкови Leopard 2 во Киев.

„Оваа верзија на настаните е целосно лажна“, изјави анонимен функционер на ЦИА за Newsweek.

Заменик портпаролот на Советот за национална безбедност, Шон Дејвит, рече дека информациите на NZZ „не се вистинити“. Официјално, ниту Москва, ниту Киев не ја коментираа оваа информација.

Украина не преговара со Русија од мај 2022 година. По анексијата на регионите Херсон, Запорожје, Донецк и Луганск, што рускиот претседател Владимир Путин го објави на 30 септември 2022 година, украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша одлука за забрана на преговорите со Путин.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Свет

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Read more

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Read more

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Read more

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more
 

Вести

Курти: Дали Вучиќ е Доктор Не или Мистер Њет?

Читај повеќе

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе