САД: Рекордни продажби на Cyber Monday

Вашингтон, 3 декември 2019 (МИА) – Истражувачкиот центар Adobe Analutics објави резултати од малопродажните предбожиќни распродажби во САД на Cyber Monday, 2 декември. За време на вчерашниот ден продажбите на мало во земјата достигнале рекордна сума од 9,4 милијарди долари, или 19,7 отсто повеќе од лани.

Првиот работен понеделник во САД меѓу маркетолозите и ритејлерите веќе со години е познат и како Cyber Monday. Таквиот назив доаѓа од фактот што Американците кои се враќаат на работа по продолжениот викенд за Денот на благодарноста, порачките ги прават онлајн од своите работни места.

Онлајн продажбата во САД постои веќе трета деценија и компаниите за продажба на мало нудат попусти не само на Black Friday туку и за време на викендот, но и активно нудат стоки на попуст преку интернет. Продажбите на Black Friday секоја година се намалуваат, додека продажбите во останатите денови, вклучително и онлајн, се зголемуваат.

Годинава е постигнат и нов рекорд, односно 36 отсто од интернет продажбите на Cyber Monday биле извршени на мобилниот интернет, со паметни телефони. Овие продажби достигнале три милијарди долари. На прво место се персоналните компјутери преку кои биле извршени 59 отсто од продажбите, а на трето се таблетите со кои Американците извршиле 5 отсто од вкупните продажби за време на Cyber Monday.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Интернет

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Read more

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе