САД: Втор ден по ред околу 2.000 смртни случаи

Втор ден по ред, во САД се пријавени околу 2.000 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс.

Починатите вчера беа 1.973 година, нешто повеќе од смртните случаи претходниот ден, 1.939. Вкупно смртните случаи во САД се 14.695. Така, САД ја надминуваат Шпанија, каде има 14.555 починати, но остануваат приближно на ниво на Италија која има 17.669.

Вкупниот број заразени лица во САД е 430.376, оздравени се 23.707. Најмногу заразени и починати од COVID-19 има во државата Њујорк, каде што во последните 24 часа починаа уште 779 лица.

Центрите за контрола и спречување на болести најавија дека некои вработени во виталните сектори, како што се здравството и снабдувањето со храна, кои биле во контакт со заразените, ќе можат да се вратат на работа. Сепак, ова може да се направи под одредени услови, односно доколку вработените немаат никакви симптоми. Пред да започнат со работа, се мери нивната температура, на работа постојано носат маска, почитуваат социјалната дистанца, и др.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Секси среда

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Read more

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Вести

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Читај повеќе

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Читај повеќе

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Читај повеќе

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Читај повеќе

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Читај повеќе

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Читај повеќе

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Читај повеќе