Сари: Ако работата ми зависи од финалето, отпуштете ме уште сега

Во пресрет на финалето од Лига Европа помеѓу Челзи и Арсенал, тренерот на лондонските „сини“, Маурицио Сари, е поврзуван со неколку италијански тимови бидејќи на Островот се шпекулира дека тој наскоро ќе биде отпуштен. На овие гласини, тој имаше интересен одговор кој можеби нема да им се допадне на навивачите на Челзи.

Италијанецот на почетокот на оваа сезона потпиша двегодишен договор со Челзи, но само 10 месеци од почетокот на договорот тој се наоѓа пред излезните врати од Стемфорд Бриџ.

Сари е поврзуван со Јувентус и Рома – два италијански клуба кои неодамна останаа без тренери, но тој тврди дека останува фокусиран на Челзи и нема намера да преговара со друг клуб освен ако не биде отпуштен. На денешната прес-конференција беа изнесени неколку претпоставки, меѓу кои и онаа дека неговиот ангажман во Лондон би можел да заврши доколку не го освои трофејот од Лига Европа.

„Ако иднината во клубот ми зависи од финалето, тогаш подобро е да бидам отпуштен уште веднаш во овој момент. Десет месеци работа и кариерата треба да ми зависи од само 90 минути? Тоа не е фер, не е правилно“, изјави Сари.

Иако на моменти изгледаше како да е на раб на отпуштање, Сари сепак имаше пристојна сезона на клупата на Челзи. Неговиот клуб заврши на третото место во Премиер лигата, загуби во финалето од Карабао купот, а сега има шанса да ја заврши сезоната со титула во финалето од Лига Европа, во кое игра против градскиот ривал Арсенал.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе