Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Познат српски бизнисмен е единствениот заинтересиран за да ја купи „Славија“.

Иако неколку потенцијални купувачи биле заинтересирани за купување на компанијата „Славија Хотели“, само компанијата „Matijević“, чиј основач е познатиот српски бизнисмен Петар Матијевиќ, доставила понуда за купување на компанијата во чиј имот се хотелите „Славија“ и „Славија Гарни“ на истоимениот плоштад во строгиот центар на Белград.

Висината на понудата сѐ уште не е објавена, но се знае дека во јавниот повик за учество во приватизацијата на хотел „Славија“ е предвидено дека почетната цена за учество на јавниот тендер е 24,9 милиони евра. Јавниот тендер денеска не се одржа, бидејќи понуда достави само „Matijević“, чии претставници присуствуваа на отворањето на документацијата.

Во продолжение на постапката, комисијата на Министерството за економија ќе оценува дали ја прифаќа или не понудата за приватизација на еден од најпознатите хотели во Белград, кој минатата година го прослави својот 60-ти роденден. Ова е втор обид на Петар Матијевиќ да стане сопственик на вреден имот на хотелската компанија, кој досега не бил понуден ниту на тендер, ниту на јавно наддавање од почетокот на процесот на приватизација пред 20 години.

Петар Матијевиќ се обиде да го купи хотелот „Славија Лукс“ (денес „Славија Гарни“) во 2018 година во постапка што ја покрена јавен извршител, но продажбата беше поништена бидејќи Стопанскиот суд во Белград утврди дека прво мора да се донесе конечна одлука дали „Славија“ има долг кон фирмата „Фил Шар“.

Денеска беше планирано да се отворат понуди, а потоа да се одржи лицитација, која ќе беше затворена за медиумите. Сите заинтересирани да учествуваат во процесот на приватизација на хотел „Славија“ имаа обврска да уплатат депозит од 2,49 милиони евра.

„Ковертот со назнака 'Понуда' се отвора само доколку Комисијата ја одобри пријавата за учество. Учесникот чија апликација е одобрена е должен да присуствува на отворањето на пликот со назнака 'Понуда'. Во спротивно ќе се смета дека се откажал од својата понуди и го губи правото на враќање на депозитот“, се наведува во предлозите за приватизација на „Хотел Славија“.

Хотелот „Славија“ е изграден во 1962 година, а подоцна е проширен на комплекс „Славија А“ и „Славија Б“. Третиот додаток, ултра модерната „Славија Лукс“ (Денес „Славија Гарни“) е изградена во 1989 година. Кога хотелот бил изграден, плоштадот „Славија“ се викал „Димитрија Туковиќа“, во чест на српскиот социјалист од XIX и XX век. Ова има го носел од 1947 година, а претходно плоштадот се викал токму „Славија“. Во 80-тите години на XIX на местото каде денес се наоѓа хотелот „Славија Гарни“ бил изграден стариот хотел „Славија“, по кој подоцна и плоштадот го добил името. На првиот кат во хотелот се наоѓала скулптура на словенската богиња Славија. Овој хотел на 6 април 1941 година бил погоден во германското бомбардирање и набрзо срушен.

Стариот хотел „Славија“

На 24 март 1989 година на плоштадот „Славија“ бил отворен првиот McDonald's не само во поранешна Југославија, туку и во цела Источна Европа. На почетокот од 2000-те години плоштадот повторно си го вратил името „Славија“.

„Славија“ во 1969 година
Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Регион

Балканските пасоши во 2024: Грчкиот најсилен, косовскиот најслаб

Read more

Силен земјотрес го тресеше Сараево

Read more

Силен земјотрес го погоди Крит

Read more

Со дрон шоу над Белград прославен Денот на државноста на Србија

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе