Се зголемуваат платите на научните работници од седум институти

Скопје, 26 октомври 2019 (МИА) – За 25 отсто ќе се зголемат платите на научните работници од седум институти во земјава, а за тамошните вработени надминат е проблемот со процентот за минат труд и тие исто така имаа зголемување на платите од  по 5 отсто. Вкупното зголемување на вработените во овие научни институти чиј број изнесува околу 250, е нешто над 40 отсто.

– Ја исправивме прво неправдата на минатиот труд, тоа се 10-12 отсто што тие ги губеа. Тоа е нивно право, ако не, ќе добијат на суд и ќе треба државата со извршителски трошоци нив да ги плати. Нив ги исправивме, тие 5 па 5 отсто, овие 12 и на севкупните плати имаме 25 отсто покачување, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој се обрати на отворањето на меѓународниот семинар за меѓународната конференција „Другиот во балканската култура“ во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Скопје.

Платите на научните работници сега, како што додаде, се нешто поголеми од оние во регионот.

Премиерот Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со најавениот штрајк во образованието на СОНК, рече дека е лесно да се организира штрајк, но оти верува дека ќе се изнајде решение. Ќе направиме сѐ, додаде тој, да постигнеме договор со СОНК.

- Ние како Влада за 2,5 години веќе двапати ги зголемивме платите. Во 2018 5 отсто, 2019 за 5 отсто, кумулативно ако пресметувате доаѓа некаде околу 11 отсто. Понудивме некои решенија од мартовската плата која ќе се исплати за април и тоа е сериозно решение. Сите сакаме до 100, 200 отсто да го зголемиме, но капацитетите мора да бидат разбирливи за сите во државата. Јас апелирам да разговараме, да ги гледаме сите детали, рече Заев.

Во државата, додаде премиерот, има пари кога не се трошат на непродуктивни работи, посочувајќи дека во Владата се работи на новиот Буџет за следната година.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Македонија

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Read more

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Read more

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Read more

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе