Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

По серијата неуспешни резултати на домашната сцена Баерн одлучи да ја прекине соработката со тренерот Томас Тухел на крајот од сезоната, соопштија денеска „Баварците“.

Поранешниот европски шампион со Челси пристигна на „Алианц Арената“ во март минатата сезона, но годинава не успеа да ги оправда очекувањата на навивачите и клубот. Баерн на табелата во Бундеслигата заостанува 8 бода зад лидерот Баер од Леверкузен, што според управата на „Баварците“ е недозволиво за реномиран клуб како гигантот од Минхен.

„Баерн и Тухел заеднички одлучија заемно да ја прекинат соработката на 30 јуни годинава. Според првичниот договор, соработката требаше да трае до 30 јуни 2025 година. Ова е резултат на конструктивна дискусија меѓу извршниот претседател на клубот, Јан-Кристиан Дресен и Тухел“, соопшти денеска Баерн.

URL

Баерн моментално е на второто место во Бундеслигата, со 8 бода помалку од првопласираниот Баер Леверкузен. Клубот од Минхен неодамна беше поразен од Лацио со 1:0 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Тухел го презеде Баерн во март 2023 година, а минатата сезона со клубот од Минхен ја освои титулата во Бундеслигата.

Летоска се засили со англискиот голгетер Хари Кејн.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Read more

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе