Секој што ќе остави животно оди во затвор: Во Хрватска на сила измени на Кривичниот законик

Во Хрватска денеска стапија на сила измените на Кривичниот законик, а со нив и долгоочекуваните позитивни промени во заштитата на животните, јавува N1.

Напуштањето на домашно милениче, домашно или диво животно се пријавува во полиција или општински државен обвинител. Казната е до 1 година затвор или до 2 години ако напуштањето предизвикало смрт на животно или биле напуштени поголем број животни. Казните за кривично дело убивање и мачење животни се зголемуваат до затворска казна до 2 години или до 3 години доколку овие дела се сторени од личен интерес. Исто така, на злоставувачите и убијците на животни отсега може да им се изрече мерка за безбедност, забрана за чување и стекнување животни, во период од 1 до 5 години, јавува N1.

„Исклучително сме благодарни на Министерството што ги прифати нашите предлози и со тоа направи историски исчекор во заштитата на животните во Хрватска, кој позитивно ќе се одрази насекаде во светот. Целта ни беше да вклучиме одредби кои ќе делуваат превентивно, а сега е важно сите да постапиме за да се имплементираат во пракса“, велат од Animal Friends.

Оттаму објаснуваат дека граѓаните повеќе нема да чекаат да видат дали ветеринарната инспекција ќе одговори на пријавата за напуштање, туку лицето кое го напуштило животното може веднаш да биде пријавено во полиција.

„Тоа ќе ја забрза постапката и ќе го олесни докажувањето на делото на напуштање. Исто така, ќе ги одврати луѓето да ги напуштат животните бидејќи знаат дека ризикуваат затворска казна. Очекуваме и секој да размисли пред да набави животно дали има доволно пари, време и знаење да се грижи за него долги години. Тие ќе бидат поодговорни за контролата на размножувањето и кастрирањето на животните наместо да ги напуштат кученцата и мачињата“.

Од друга страна, според оваа организација, тие ги охрабруваат градовите и општините да работат паралелно за да се спречи напуштањето на животните.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Регион

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more

Телото на Данка се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе