Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Б.С.Б.
/ 24.06.2021 / 10:57

Северна Кореја не разгледува никаков контакт со САД, изјави министерот за надворешни работи Ри Сон Гвон.

„Не ја разгледуваме ни можноста за каков било контакт со САД, ниту пак да имаме контакт што не би водел некаде туку само би ни одзел скапоцено време“, изјави Ри во изјава пренесена од државната агенција KCNA.

Тоа го коментираше откако новиот американски пратеник за Северна Кореја во Сеул изјави дека се радува на „наскоро позитивен одговор“ за дијалог од Пјонгјанг.

Севернокорејската програма за нуклеарно вооружување со години е проблем меѓу двете земји, а обидувајќи се тоа да се промени администрацијата на Џо Бајден спроведе ревизија на политиката и изјави дека ќе бара практични и примерни начини како да го наговори Пјонгјанг на денуклеаризација.

Претходно, Ким Јо Џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, изјави дека САД на погрешен начин ги толкуваат сигналите испратени од Северна Кореја.

реклама

Свет

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Read more

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Read more

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more
 

Вести

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Читај повеќе

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Читај повеќе
  • filter

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Читај повеќе

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе