Северна Кореја

Северна Кореја ѝ испрати балони со ѓубре на Јужна

Северна Кореја пушти 90 балони со пропагандни летоци и ѓубре над две погранични провинции на југ, што ги натера властите да ги предупредат жителите да останат во затворени простории и да не ги допираат белите бал
Read more

Ким Џонг Ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави за време на неговиот престој на воениот универзитет именуван по неговиот татко дека поради нестабилната геополитичка ситуација околу земјата, време е таа да биде подготв
Read more

Ким Џонг Ун ѝ нареди на армијата: Подгответе се за војна

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во средата ја прегледа теренската обука на војниците во голема воена оперативна база во западниот регион на земјата и нареди зголемена подготвеност за војна, објави денеска севернокорејската државна нови
Read more
play_arrow

Од Русија со љубов: Путин на Ким му поклони автомобил

Рускиот претседател Владимир Путин му подари автомобил на својот севернокорејски пријател Ким Џонг Ун. Тоа е уште еден знак за одмрзнување на односите меѓу двете земји, што предизвикува загриженост во САД.
Read more

Севернокорејците објавија: Путин наскоро ќе не посети

Рускиот претседател Владимир Путин изрази подготвеност наскоро да ја посети Северна Кореја, објави денеска севернокорејската државна новинска агенција КЦНА.
Read more
play_arrow

Тинејџери во Северна Кореја гледале забранета серија, осудени на 12 години тешка работа

Северна Кореја јавно осуди двајца тинејџери на 12 години тешка работа за гледање јужнокорејски серии забранети во земјата, тврди BBC на корејски јазик повикувајќи се на снимки од истражувачкиот институт САНД.
Read more

Северна Кореја тестираше нова ракета - леташе околу 1000 километри

Северна Кореја тестираше нова хиперсонична ракета со цврсто гориво со среден дострел, објавија државните медиуми.
Read more

Воен аналитичар: Непријатно ми е, Русите имаат повеќе помош од Северна Кореја отколку Украина од ЕУ

Воениот аналитичар од порталот „Обрис“, Игор Табак, ја коментираше ситуацијата во Украина во „N1 Newsnight“, каде Русите преземаат иницијатива и ги потсетуваат сите на минатата зима.
Read more

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Северна Кореја соопшти дека ќе го смета секое нарушување на сателитските операции како објава на војна и ќе мобилизира одвраќање доколку нападот врз нејзините стратешки средства е неизбежен.
Read more

Северна Кореја: Со шпионски сателит направивме детални снимки на Белата куќа и Пентагон

Северна Кореја тврди дека нејзиниот неодамна лансиран сателит испратил детални снимки на Белата куќа, Пентагон и американските нуклеарни носачи на авиони, што ги видел лидерот на режимот Ким Џонг Ун.
Read more
play_arrow

28 септември 1993, Северна Кореја ја призна Република Македонија

Read more

Ким Џонг Ун оди во Русија, со Путин ќе договара испорака на оружје

Севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун планира да отпатува во Русија овој месец за да се сретне со претседателот Владимир Путин, изјави американски претставник за CBS.
Read more
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more