Шест најдобри есенски намирници за слабеење

Ф.З.
/ 08.11.2023 / 17:58

Есента е полна со хранливи намирници кои лесно се вклопуваат во здравиот начин на живот. Така можете да уживате во вкусовите што ги носи есенската сезона и сепак да видите напредок на вагата.

Овие шест есенски намирници се најдобри за слабеење:

Тиква

Тиквите се исклучително здрава и хранлива храна. Богати се со бета каротен, кој во организмот се претвора во витамин А, а е особено моќен антиоксиданс. Содржи растителни влакна, кои се пожелни во варењето и во процесот на слабеење.

Јаболка

Како и тиквата, јаболката се полни со влакна. Едно јаболко со средна големина има околу 4 грама влакна, а исто така е богато со вода, што го прави идеална храна за слабеење. Бидејќи јаболката содржат влакна и во месото и во кората, треба да внимавате да ги јадете и двете. Затоа, барајте непрскани јаболка чија кора се јаде.

Калинка

Калинката е полна со хранливи материи, а се цени поради антиоксидантните и антиинфламаторните ефекти. Не постои дефинитивно истражување кое ќе покаже дека овошјето или сокот од калинка може директно да ви помогнат да изгубите тежина, но тие имаат ефект врз здравјето на цревата, а заздравувањето на цревата дефинитивно може да помогне во губењето килограми.

Храна зачинета со чили

Чорбите и супите зачинети со чили се идеални за поладните есенски денови. Чили во комбинација со зеленчук, грашок и посно месо може да биде одличен сојузник за слабеење бидејќи го забрзува метаболизмот.

Прокељ

Прокељот потекнува од истата група на зеленчук како брокулата, карфиолот, кељот и зелката. Општо земено, зелчестиот зеленчукот може да помогне да се намали воспалението во вашето тело, што инаку ви го отежнува слабеењето.

Сладок компир

Слаткиот компир, познат и како батат, често се смета за подобра замена за обичните компири. Иако содржи голема количина скроб, има и многу хранливи материи. Сладок компир со средна големина има околу 103 калории и содржи помеѓу 60 и 75% вода. Ова значи дека е позадоволителна опција за оброк и помала е веројатноста да се прејадете.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе