КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Шок за Шпанија: Гави тешко се повреди, нема да игра на ЕУРО и Олимпијадата

Еден од најдобрите млади играчи во светот ја заврши сезоната поради тешка повреда на коленото на последниот натпревар од квалификациите за пласман на ЕУРО 2024.

Во последното коло Шпанија играше во Ваљадолид против Грузија и победи со 3:1, а во 26. минута теренот го напушти Гави поради тешка повреда.

Прво доби удар во десното колено и падна на тревникот, но можеше да ја продолжи играта. Грузиецот што стартуваше над него е дефанзивецот на Кремонезе, Лука Лочошвили. Токму тој си постигна автогол при крајот за конечни 3:1.

URL

Сепак, веќе во следната акција Гави се обиде да ја шутне топката, незгодно застана и веднаш се струполи на тревникот.

Беше изнесен од теренот во солзи, а сега навивачите на Шпанија, но пред сѐ на Барселона, ја дознаа страшната вест.

URL

Имено, првите лекарски наоди покажуваат дека 19-годишникот ги скинал вкрстените лигаменти на десното колено, што за него значи крај на сезоната.

URL

Покрај тоа што нема да игра за Барса до крајот на сезоната, тој нема да игра ниту на Европското првенство во Германија, со оглед на тоа дека заздравувањето трае 6 до 8 месеци, а јасно е дека нема да биде подготвен за јунските натпревари.

Шпанските медиуми сметаат и дека Гави нема да може да настапи на Олимписките игри во Париз кои почнуваат на крајот на јули.

Гави почнал да вреска кога ја слушнал прогнозата на докторите. „Не е можно, не е можно! Морам да играм“, викал разочараниот Гави.

URL

„Ова е многу тежок момент, за Гави и Барса, но и за репрезентацијата и за мене. Уништени сме, но фудбалот ги има овие работи, ова е грдиот дел и тоа е нешто неконтролирано“, рече шпанскиот сечлеклтор Луис де ла Фуенте.

„Ударот не беше ништо. Тоа беше само лош гест. Се случи поради контрола. Тој погрешно зачекори и коленото му мрдна. Ова може да се случи во секоја ситуација. Тоа беше несреќа. Беше совршен за играње. Беше свеж и феноменален. Тој едноставно не играше викендот и немаше проблем“, додаде селекторот.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе