Шпанците воопшто не се заинтересирани за Лигата на нации

Хрватска и Шпанија од 20:45 часот ќе го играат финалето на Лигата на нации во Ротердам.

Ова е мечот кој на хрватската фудбалска репрезентација може да ѝ го донесе првото меѓународно злато во историјата. Шпанците во полуфиналето ја победија Италија, додека Хрватска ги исфрли домаќините од Холандија по продолженијата.

Финалето на Лигата на нации е голем настан за Хрватите, но се чини дека на Шпанците не им е премногу гајле. Тоа може да се види од насловните страници на шпанските медиуми, каде што нема ништо за Лигата на нации. Marca, As, Mundo Deportivo и Sport главно пишуваат за Реал Мадрид и Барселона и потезите кои овие клубови би можеле да ги направат во текот на преодниот рок.

Далиќ рече дека е подобро да го нема ова натпреварување

Многу поголем настан што ги окупира шпанските наслови е неделната трка во Формула 1. Треба да „копате“ утрото пред финалето на Лигата на нации за да најдете дури и навестување дека Шпанија и Хрватска играат денеска во Ротердам. Тоа не е чудно бидејќи Лигата на нации е натпреварување чија важност варира во зависност од резултатите.

Хрватскиот селектор Златко Далиќ на почетокот на ова издание на Лигата на нации изјави дека ќе му биде подобро доколку не постоеше ова натпреварување. Меѓутоа, како што Хрватска почна да игра подобро, важноста на Лигата на нации во очите на навивачите, играчите и тренерите исто така се зголеми. Треба да се запомни и дека УЕФА ја започна Лигата на нации за да ги замени често здодевните пријателски натпревари.

Што добива победникот во Лигата на нации?

Тимот што ќе оди до крајот на натпреварувањето и ќе го земе златото ќе добие околу 14 милиони евра кои ќе ги плати УЕФА. Само за споредба, ХНС доби околу 29 милиони евра за среброто на Мундијалот во Русија. Покрај богатите парични награди и престиж, освојувањето на Лигата на нации повлекува и голем спортски мотив. Ваквиот успех на репрезентацијата ќе ѝ ги олесни квалификациите за следното Европско првенство кое во 2024 година ќе се одржи во Германија.

На ЕУРО покрај домаќините ќе има уште 23 репрезентации. Дваесет од нив ќе го обезбедат своето место со освојување на едно од првите две места во квалификациската група, додека преостанатите три репрезентации ќе се приклучат преку плеј-офот.

Репрезентациите кои ќе учествуваат на завршниот турнир од Лигата на нации ќе бидат извлечени во групи кои ќе имаат по пет селекции (другите ќе имаат шест) за да можат во својот календар да го вклучат финалето на Лигата на нации.

Во случај Хрватска да ја освои Лигата на нации и да не биде прва или втора во групата во квалификациите, ќе има уште една шанса за пласман, бидејќи автоматски ќе обезбеди пласман во плеј-офот.

Во плеј-офот ќе учествуваат 12 екипи кои ќе одиграат три мини-турнири, а шампионот на секој турнир оди на ЕУРО. И да не ја освојат Лигата на нации, Хрватска би можела да го обезбеди своето место во европлеј-офот. Имено, доколку Националната лига ја освои репрезентацијата која го освои еврото преку квалификациите, нејзиното загарантирано место во плеј-офот оди на тимот со следен најдобар пласман во Лигата на нации.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе