Што да не правите кога ќе најдете смрдливка во домот и како да се ослободите од неа?

Ни лазат во домовите, ги наоѓаме по ѕидовите и прозорците, ни ги окупираат подрумите... Меѓутоа, во борбата против смрдливките има некои работи што не е подобро да не ги правите.

Професорката Луција Шериќ Јеласка од загрепскиот Факултет за општествени науки објаснува за Dnevnik.hr дека смрдливките во нашите домови влегуваат поради пониските температури надвор, бидејќи бараат топло и скриено место каде што можат да презимат.

Таа нагласи дека тие не се опасни и отровни за луѓето, но се досадни и испуштаат лош и непријатен мирис.

Како што посочува, граѓаните не треба да се плашат дека во нивните домови ќе се намножат смрдливи бубачки, бидејќи во текот на есента и зимата бараат место за хибернирање, а на пролет почнува нивното размножување.

Професорката вели дека најдобар начин да се ослободите од нив е механички, но треба да се внимава бидејќи при одбрана испуштаат многу непријатен мирис, па не се препорачува газење и стискање.

Советува и да не се користат инсектициди за да ослободување од нив, бидејќи се работи за инсекти кои не се опасни, па нема потреба граѓаните да го загрозуваат своето здравје со овие отрови.

Посочува дека иако смрдливките не се опасни, некои луѓе може да добијат алергиска реакција доколку се исклучително чувствителни, но таквите случаи се ретки.

Најдобар начин да се ослободите од смрдливка е да ја уловите со мрежа и да ја пуштите надвор. Оние што во домот имаат аквариум се опремени со ова помагало, а оние што немаат не е лошо да си набават бидејќи е одличен начин за нештетно ослободување од овие бубачки.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Живот

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Read more

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Read more

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе