Што е најдобро да јадат за ручек луѓето со висок крвен притисок?

Ноторно наречен „тивок убиец“ затоа што често нема очигледни симптоми, високиот крвен притисок или хипертензијата е сè почеста медицинска состојба.

Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на луѓе кои живеат со хипертензија се удвоил помеѓу 1990 и 2019 година, од 650 милиони на 1,3 милијарди. Речиси половина од луѓето со хипертензија во светот моментално не се свесни за нивната состојба.

Оваа најчесто фатална состојба доведува до мозочен удар, срцев удар, срцева слабост, оштетување на бубрезите и многу други здравствени проблеми. Затоа, важно е да се стави под контрола.

За среќа, промените во исхраната и начинот на живот можат да помогнат.

„Значајните докази покажуваат дека изборот на здрава храна може да го продолжи животот и да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести, висок крвен притисок и дијабетес“, вели кардиологот Естел Жан за EatingWell.

Изборот на опција за здрав ручек не мора да биде комплициран

Кардиолозите сугерираат на лицата со хипертензија да додаваат различен зеленчук во оброците и препорачуваат да ги намалат заситените масти и натриум.

„Изборот на ручек кој вклучува барем еден шарен зеленчук, како што се домати, моркови, цвекло или модар патлиџан и еден темнозелен лиснат зеленчук, како што се кељ, спанаќ или рукола, може да ви помогне да го добиете потребниот калиум за одржување на оптимално нивото на крвниот притисок“, вели диететичарот и нутриционист Каталина Руз.

Изборот на најдобриот ручек за висок крвен притисок е веганска чинија со житарки. Оваа чинија со житарки се состои од база на киноа богата со влакна, прелиена со кељ, цвекло, авокадо, едамаме, семки од сончоглед и едноставен прелив од хумус и сок од лимон.

Ако цвеклото е претходно сварено, а кељот е измиен, овој ручек може да биде готов за само 15 минути и содржи дури 13 грама влакна.

„Добро осмислениот ручек треба да вклучува добра мешавина од цели зрна, растителни протеини, здрави масти и многу овошје и зеленчук, така што овој оброк е одличен за здравјето на срцето“, заклучи нутриционистката Вероника Роус.

Remote video URL
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе