Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Рускиот претседател Владимир Путин и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман одржаа средба во Ријад, а по средбата во јавноста беше претставено заедничко соопштение кое крие многу детали.

По разговорите меѓу Путин и Бин Салман, во заедничко соопштение се наведува дека Саудиска Арабија и Русија ќе ја прошират соработката во нафтата и гасот.

„Земјите се согласија да ја зајакнат соработката во областа на одбраната, како и соработката во областа на мирољубивата нуклеарна енергија“, се вели во соопштението.

Путин и престолонаследникот разговарале и за Иран и ја истакнале важноста на посветеноста на Техеран на т.н. мирољубивата природа на нуклеарната програма.

„Русија и Саудиска Арабија се залагаат за итен прекин на воените операции на палестинските територии. Ги поддржуваме и напорите за решавање на кризата во Јемен“, рекоа тие.

Исто така, на средбата Путин го поздрави подобрувањето на односите меѓу Саудиска Арабија и Иран.

„Руската Федерација и Саудиска Арабија се надеваат дека продолжувањето на активностите на Сирија на состаноците на Советот на министри за надворешни работи на Лигата на арапските држави ќе помогне да се реши сириската криза“, велат тие.

Remote video URL
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе