Што се случува кога ви кркори стомакот?

Се случува кога сме гладни да слушаме звуци на кркорење во стомакот. Понекогаш и кога не се гладни, слушаме чудни звуци од стомакот, како завивање, кркорење, зошто се случува тоа?

Гасови

Најчести и најочигледни причини за абдоминални звуци е движењето на гасови во стомакот. Дигестивниот систем се смалува и шири. Поради тоа гасовите кои се внатре заглавуваа што предизвикува да испуштаат звуци.

Проблеми со стомакот

Здравото, нормално варење не би требало да произведува некакви звуци. Дали вашиот стомак прави чудни звуци по вечера? Внимавајте на исхраната и исфрлете го она што може да прави проблеми со варењето.

Нема доволно влакна

Ако имате недостиг на влакна во исхраната, стомакот ќе се подуе. Тоа може да биде затоа што исхраната е премногу едноставна или затоа што не внесувате доволно влакна. Вишокот масти, протеини или јаглехидрати исто така може да ја предизвика оваа појава.

Гастро-интестинални проблеми

Постојат уште многу работи кои може да предизвикаат кркорење, неколку примери се синдром на нервозни црева, опстипација или Кронова болест.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Здравје

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе