Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Ниските температури, доаѓањето на зимата, поскапувањето на струјата и парното се маките кои ги мачат многу граѓани.

Оние кои имаат подно греење имаат можност самите да ја контролираат температурата, но и времето од денот и годината кога и колку ќе го вклучат греењето, за разлика од оние со парно.

А, во тоа им помага вентил со бројки, најчесто од нула до пет. Но, дали знаете точно што значи секој од тие броеви на вентилот и како можете да заштедите повеќе со нивна правилна употреба?

Секој број означува одредена температура

Водоводџијата и мајстор Мартин Николс откри дека овие бројки всушност покажуваат каква ќе биде температурата во просторијата, а не колку се жешки радијаторите. Значи, секој број на вентилот одговара на собната температура што ќе ја достигне:

0 = 0°C (исклучено)

✱ = 7°C (попознато како снегулка)

1 = 10°C

2 = 15°C

3 = 20°C

4 = 25°C

5 = 30°C

Не местете го вентилот на петка

„Главната предност на ова е што дополнителни ќе заштедите пари само ако ги користите правилно“, објасни мајсторот и ги советуваше луѓето да го постават подниот радијатор на 2 или 3 во помалите простории во зимските месеци.

„Доколку влегувате во соба која е ладна, а радијаторот работи, оставете го на мира и не го менувајте. Нека си ја заврши работата и соодветно нека ја загрее просторијата“, објасни тој, а за оние што се далеку од дома или одат на зимски одмор, ги советува радијаторите да ги држат на најниска поставка, поточно на снегулката (✱) за да се вклучат накратко, ако температурата падне под 7 степени Целзиусови.

За крај, неговиот совет е да не го поставувате вентилот на петка, бидејќи тоа значи дека радијаторот нема да престане да испушта топла вода додека просторијата не достигне 30 степени.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе